Product Details
Resolution: | 240x320 | Interface: | 3W 18Bit RGB |
Driver IC: | ST7789V | Brightness (cd/m²): | 500 Nit |
Viewing Angle: | IPS All View Angle | Display Area: | 43.20(H)x57.60(V)mm |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity | 1 piece | Price | Please contact us for latest price |
Packaging Details | FCL size: 40*30*20cm / Sample Packaging: 20*18*13cm | Delivery Time | 1-7 working days |
Payment Terms | T/T,L/C,Credit card,PayPal,D/A,D/P,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 40,000 PCS per day |
Description of 2.8 inch TFT LCD :
2.8 inch TFT LCD (Thin Film Transistor Liquid Crystal Display) is a small-size display module that uses TFT technology to provide high-quality color images and videos. The display has a diagonal screen size of 2.8 inch and a resolution of 240x320 pixels, providing clear and sharp images with accurate color representation.
Parameter:
| Item | Specification |
| Model | P028B140-IPS-CTP |
| Screen Size | 2.8 inch |
| Number of Pixel | 240RGB(H)x320(V) |
| Display area | 43.20(H)x57.60(V)mm |
| Pixel pitch | 0.180(H)x0.180(V)mm |
| Pins | 40 pins |
| Outline Dimension | 53.00x77.00x4.35mm |
| Pixel arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Display mode | Normally Black |
| Viewing Direction(eye) | ALL |
| Gray inversion direction | -- |
| Display Color | 262K |
| Luminance(cd/m2) | 500 nit |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Surface treatment | -- |
| Interface | 3W 18Bit RGB |
| Back-light | LED Side-light type |
| Drive IC | ST7789V |
| CTP IC | CST3240 |
| Operation Temperature | -20~70℃ |
| Storage Temperature | -30~80℃ |


