Product Details
Size (inch): | 2.4 | Resolution: | 240*320 |
Brightness (cd/m²): | 260 | Interface: | 4 Wire SPI |
Driver Ic | ST7789V3 |
|
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity | 1 piece | Price | Please contact us for latest price |
Packaging Details | FCL size: 40*30*20cm / Sample Packaging: 20*18*13cm | Delivery Time | 1-7 working days |
Payment Terms | T/T,L/C,Credit card,PayPal,D/A,D/P,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 40,000 PCS per day |
This HD TFT Display is a color-active matrix thin-film transistor (TFT) liquid crystal display (LCD) that uses amorphous silicon TFT as a switching device. If your product requires a size 2.4 inch then our lcd is just what you need. Improve your product design by adding our 240 * 320 resolution product. QC department measured the luminance is 260 nits under normal operating.
Parameter:
| Model | P024C115 |
| Screen Size | 2.4 inch diagonal |
| Number of Pixel | 240RGB(H)x320(V) |
| Display area | 36.72(H)x48.96(V)mm |
| Pixel pitch | 51(H)x153(V)um |
| Pins | 10 Pins |
| Outline Dimension | 42.72x60.26x3.20mm |
| Pixel arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Display mode | Normally White |
| Viewing Direction(eye) | 12 0'CLOCK |
| Gray inversion direction | -- |
| Display Color | 262K |
| Luminance(cd/m2) | 260 nit |
| Contrast Ratio | 250:1 |
| Surface treatment | ―― |
| Interface | 4W SPI |
| Back-light | LED Side-light type |
| Drive IC | ST7789V3 |
| Operation Temperature | -20~70℃ |
| Storage Temperature | -30~80℃ |
This type of 4 Wire SPI can be suitable for a variety of scenarios. From the datasheet we can know the driver of the LCD is is ST7789V3. THE lowest operating temperature can reach -20°C (-4°F) and highest is 70°C (158°F).
Q: I cannot find the size, the interface or the FPC I need, is it possible for customization?
A: Of course you can customize. Just tell us what you need. However, TFT LCD module has different tooling cost which includes FPC, Touch screen, backlight, bezel and so on.
Q: I want make sure some information before order, where should I find the files or datasheet?
A: The easiest way is contact our sales then we will provide any files if you need quickly.
Q: How long can I get the goods?
A: It depends on the quantity. Our inventory is mainly raw materials, semi-finished and a small number of finished products. Samples available in stock will be sent in 3 days; Small batch delivery takes 15-20 working days include producing; Large batch delivery takes 20-30 working days. We will list the time cost for you before order.
Q: What if the goods get lost/ damaged on the way?
A: We strongly suggest to buy insurance in case of any problem. We will discuss these details with you before order.