Product Details
Viewing Angle: | IPS All Viewing Angle | Driver IC: | ST7789V |
Resolution: | 240x320 | Brightness (cd/m²): | 450 Nit |
Interface: | MCU 8/16BIT | Display Area: | 36.72(H)x48.96(V) Mm |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity | 1 piece | Price | Please contact us for latest price |
Packaging Details | FCL size: 40*30*20cm / Sample Packaging: 20*18*13cm | Delivery Time | 1-7 working days |
Payment Terms | T/T,L/C,Credit card,PayPal,D/A,D/P,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 40,000 PCS per day |
Product Description
Description of 2.4 inch TFT LCD :
2.4 inch TFT LCDs are commonly used in a variety of electronic devices, including handheld gaming devices, automotive displays, industrial controllers, medical devices, and smart home devices. They typically have low power consumption, wide viewing angles, and can be customized to meet specific application requirements, including touch screen support and different backlight options.
Parameter:
| Item | Specification |
| Model | P024B040-IPS |
| Screen Size | 2.4 inch |
| Number of Pixel | 240RGB(H)x320(V) |
| Display area | 36.72(H)x48.96(V)mm |
| Pixel pitch | 0.153(H)x0.153(V)mm |
| Pins | 40 pins |
| Outline Dimension | 42.72x60.26x2.30mm |
| Pixel arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Display mode | Normally Black |
| Viewing Direction(eye) | ALL |
| Gray inversion direction | -- |
| Display Color | 262K |
| Luminance(cd/m2) | 450 nit |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Surface treatment | -- |
| Interface | MCU 8/16BIT |
| Back-light | LED Side-light type |
| Drive IC | ST7789V |
| Operation Temperature | -20~70℃ |
| Storage Temperature | -30~80℃ |

