Product Details
Screen Size: | 2.8 Inch | Number Of Pixel: | 240x320 |
Display Area: | 43.20(H)x57.60(V) | Brightness (cd/m²): | 300 Nit |
Interface: | 4wire SPI | Driver Ic: | ST7789V |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity | 1 piece | Price | Please contact us for latest price |
Packaging Details | Sample packing box 20*18*13cm | Delivery Time | 5-8 working days |
Payment Terms | T/T, L/C, Credit card, PayPal | Supply Ability | 500,000 piece per week |
Product Description
TFT Display Description:
This is a 2.8-inch TFT LCD display with IPS technology, offering clear and accurate visuals. Its compact size and versatile functionality make it ideal for various applications, from consumer electronics to industrial equipment.
Parameter:
| Model | P028B123-10-IPS |
| Screen Size | 2.8 inch |
| Number of Pixel | 240RGB(H)x320(V) |
| Pin | 10 pin |
| Display area | 43.20(H)x57.60(V)mm |
| Pixel pitch | 0.180(H)x0.180(V)mm |
| Outline Dimension | 50.00x69.20x2.30mm |
| Pixel arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Display mode | Normally Black |
| Viewing Direction(eye) | ALL |
| Display Color | 262K |
| Luminance(cd/m2) | 300 nit |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Interface | 4wire SPI |
| Back-light | LED Side-light type |
| Drive IC | ST7789V |
| Operation Temperature | -20~70℃ |
| Storage Temperature | -30~80℃ |

