Product Details
Screen Size: | 2.8 Inch | Number Of Pixel: | 240RGB(H)x320(V) |
Display Area: | 43.20(H)x57.60(V) | Brightness (cd/m²): | 300 |
Interface: | SPI | Driver Ic: | ST7789V |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity | 1 piece | Price | Please contact us for latest price |
Packaging Details | Sample packing box 20*18*13cm | Delivery Time | 1-7 working days |
Payment Terms | T/T, L/C, Credit card, PayPal, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 500,000 piece per week |
Product Description
Description:
This 2.8-inch TFT LCD display features IPS technology and an SPI interface, delivering clear and accurate visuals suitable for a range of applications that require high-quality displays in a compact form factor.
Parameter:
| Model | P028B124-IPS |
| Screen Size | 2.8 inch |
| Number of Pixel | 240RGB(H)x320(V) |
| Pin | 14 pins |
| Display area | 43.20(H)x57.60(V)mm |
| Pixel pitch | 0.180(H)x0.180(V)mm |
| Outline Dimension | 50.00x69.20x2.30mm |
| Pixel arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Display mode | Normally Black |
| Viewing Direction(eye) | ALL |
| Display Color | 262K |
| Luminance(cd/m2) | 300 nit |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Interface | 4wire SPI |
| Back-light | LED Side-light type |
| Drive IC | ST7789V |
| Operation Temperature | -20~70℃ |
| Storage Temperature | -30~80℃ |

